Hadis 7 – dobre rady

0 22

Hadis 7Siódmy Hadis Nałałija

Jedną z ważnych zasad islamu jest udzielanie dobrej rady innym. W tym hadisie rada ma dwa znaczenia. Rada dla Allaha (SŁT), Jego Księgi i Jego Wysłannika (a.s.) oznacza tutaj radę dla samego siebie. Rada dla przywódców muzułmańskich i dla reszty ludności muzułmańskiej oznacza ich wspólną radę.

Rady należy udzielić po to, by Allah był z nas zadowolony, a nie dla własnych korzyści.

1. Rada dla Allaha – wiara w jedność Boga, Jego doskonałe cechy i imiona i posłuszeństwo; oddalenie od politeizmu; wołanie do wiary Allaha (SŁT); bycie wdzięcznym za Jego łaski i bycie lojalnym wobec niego; czytanie Koranu tak jak zalecał Wysłannik Allaha (a.s.) i nauczanie go; oddalenie się od wszelkich rzeczy zabronionych.

2. Rada dla Księgi Allaha – wiara, że jest to Słowo i objawienie Allaha, niezmienione; postępowanie według zasad wypływających z Koranu, czyli oddalanie się od rzeczy zabronionych, spełnianie rzeczy nakazanych i nieustanne czytanie Koranu. Słowa Allaha nie są podobne do słów człowieka i człowiek nie potrafi stworzyć nic podobnego do Słowa Allaha.

3. Rada dla Wysłannika (pzn) – wiara w jego posłannictwo, w to co przekazał, pełne oddanie i posłuszeństwo, nasladowanie Go. S. IV w. 80: ” Ktokolwiek słucha Posłańca, ten słucha Allaha…”

4. Rada dla przywódców muzułmańskich – pomagać w stosowaniu dobra i unikaniu zła; niesienie im pomocy w sprawowaniu rządów i ostrzeganie ich w razie zejścia z “prostej drogi” poprzez przypominanie praw islamskich w przypadku ich łamania; oznacza także posłuszeństwo, dopóki kroczą oni drogą Allaha (SŁT).

5. Rada dla ludności muzułmańskiej – wspomaganie ich w potrzebie, bycie wobec nich litościwymi, szanowanie starców, miłowanie młodych, nie obgadywanie, nie opuszczanie ich, nie zdradzanie ich, nakazywanie im czynienia dobra, zabranianie czynienia zła, nie krzywdzenie, itp.

Tagged with: ,
Islamic Center

View all contributions by Islamic Center

Similar articles

Zgłoś wydarzenie

Wiesz o czymś ciekawym? Konferencji, książce, wydarzeniu i uważasz, że powinno to się znaleźć na naszej stronie. Napisz do nas! Formularz

Dane teleadresowe

ul. Sobieskiego 10/30
31-136 Kraków
info@islam-krakow.pl
www.islam-krakow.pl
Lider: Aisha
tel: +48 535 586 559

Newsletter

Zostaw swojego maila jeśli chcesz być na bieżąco informowany o wydarzeniach w Centrum Muzułmańskim w Krakowie.