Hadis 40 – równowaga

0 23

h

Czterdziesty Hadis Nałałija

Pojęcie skłonności może oznaczać zabieganie w celu spełnienia przyjemności. Jest on potępiony w Koranie i wierny jest przestrzegany przed uleganiem przyjemnościom.

Uczeni muzułmańscy dzielą istotę ludzką na duszę, umysł, ciało i nafs. Jesli równowaga między nimi nie jest zachowana, człowiek może doznać zguby. Dominacja duszy kosztem zaniedbania umysłu jest szczególnie niebezpieczna, gdyż siła wiary jest wówczas niestabilna. Potrzeba i siła umysłu jest niezbędna przy spadającej sile wiary, aby ją pobudzić.

Jeśli nafs człowieka jest lubiąca przyjemności, nie lubi ograniczeń, pragnie całkowitej wolności – to taki człowiek spędzi życie na poszukiwaniu przyjemności, podążając ku zgubie. Człowiek może nie tylko ograniczyć nafs, by nie władała nim, ale może nawet ją trenować tak, by skłonności były zgodne z tradycją Proroka (a.s.). Wtedy nafs lubi to, co jest dozwolone. Przyjemność dla niej stanowi wówczas poświęcenie an drodze Allaha (SŁT). Niezbędne jest do tego, by serce było przesiąknięte miłością do Allaha (SŁT).

Islamic Center

View all contributions by Islamic Center

Similar articles

Zgłoś wydarzenie

Wiesz o czymś ciekawym? Konferencji, książce, wydarzeniu i uważasz, że powinno to się znaleźć na naszej stronie. Napisz do nas! Formularz

Dane teleadresowe

ul. Sobieskiego 10/30
31-136 Kraków
info@islam-krakow.pl
www.islam-krakow.pl
Lider: Aisha
tel: +48 535 586 559

Newsletter

Zostaw swojego maila jeśli chcesz być na bieżąco informowany o wydarzeniach w Centrum Muzułmańskim w Krakowie.