Hadis 38 – odpowiedzialność za grzechy

0 47

h

Trzydziesty Ósmy Hadis Nałałija

Z tego hadisu wynika, że jeśli ktoś popełni coś zabronionego niechcący lub przez zapomnienie danego prawa, lub jest zmuszony do popełnienia czegoś zabronionego, nie ponosi wtedy odpowiedzialności za popełniony czyn ani w życiu doczesnym, ani w ostatecznym i nie ma za to grzechu. Jest to litość Allaha nad wiernymi.

W islamie znane jest prawo, że jeśli człowiek dorosły dobrowolnie łamie zasady prawa muzułmańskiego, to wtedy grzeszy, a według muzułmańskiego kodeksu karngo musi w dodatku naprawić wyrządzone szkody, np. jeśli coś zniszczył – musi to naprawić lub zapłacić odszkodowanie.

Jeśli natomiast człowiek łamie zasady prawa muzułmańskiego przez pomyłkę, zapomnienie lub przymus, wtedy nie grzeszy, chociaż musi naprawić szkody zgodnie z zasadami szaria. Usprawiedliwione są dane czyny popełnione przymusem, z wyjątkiem zmuszania do zabijania, gwałtu lub cudzołóstwa. Uczeni muzułmańscy zgodni są co do tego, że jesli kobieta zostanie zgwałcona, to nie ma za to grzechu.

Islamic Center

View all contributions by Islamic Center

Similar articles

Zgłoś wydarzenie

Wiesz o czymś ciekawym? Konferencji, książce, wydarzeniu i uważasz, że powinno to się znaleźć na naszej stronie. Napisz do nas! Formularz

Dane teleadresowe

ul. Sobieskiego 10/30
31-136 Kraków
info@islam-krakow.pl
www.islam-krakow.pl
Lider: Aisha
tel: +48 535 586 559

Newsletter

Zostaw swojego maila jeśli chcesz być na bieżąco informowany o wydarzeniach w Centrum Muzułmańskim w Krakowie.