Hadis 31 – krzywda

0 41

Trzydziesty Pierwszy Hadis Nałałija

Ten hadis stanowi jedną z podstawowych zasad prawa islamskiego, czyli szaria. Na jego podstawie rozpatrzone zostało pojęcie krzywdy.

Krzywda może mieć różne odcienie i dotykać w różnej formie, może przynosić pożytek lub szkodę krzywdzicielowi. Mowa tutaj o krzywdach nieuzasadnionych, czynionych bezprawnie i będących agresją. Przykładem wyrządzonej krzywdy, która przynosi pożytek krzywdzicielowi jest budowanie wysokiego domu, przez co odcięty zostanie dostęp światła słonecznego dla sąsiada lub budowanie go tak, że okna będą skierowane wprost na okna domu sąsiada, zakłócając jego intymność. W islamie tego typu działanie jest odrzucane.

Przykładem krzywdy nie przynoszącej pożytku ani szkody jest np. zapis w testamencie – krzywdzący jakąś osobę dziedziczącą. Innym przykładem jest człowiek w wielkiej potrzebie sprzedający coś ze swego majątku. Islam odrzuca wykorzystanie takiego człowieka przez znuszanie go do obniżenia ceny sprzedawanego artykułu.

Przykładem krzywdy przynoszącej szkodę także krzywdzicielowi jest np. palenie tytoniu. Szkoda wyrządzona jest w tym wypadku środowisku, otoczeniu palacza, jak i samemu palaczowi. W islamie wydawanie pieniędzy na rzeczy nie przynoszące pożytku jest zabronione i wchodzi z zakres rozrzutności.

Tagged with: , ,
Islamic Center

View all contributions by Islamic Center

Similar articles

Zgłoś wydarzenie

Wiesz o czymś ciekawym? Konferencji, książce, wydarzeniu i uważasz, że powinno to się znaleźć na naszej stronie. Napisz do nas! Formularz

Dane teleadresowe

ul. Sobieskiego 10/30
31-136 Kraków
info@islam-krakow.pl
www.islam-krakow.pl
Lider: Aisha
tel: +48 535 586 559

Newsletter

Zostaw swojego maila jeśli chcesz być na bieżąco informowany o wydarzeniach w Centrum Muzułmańskim w Krakowie.