Hadis 28 – raj i piekło

0 49

h

Dwudziesty Ósmy Hadis Nałałija

Opisy Proroka (a.s.) piękna Raju i nagrody czekającej na wiernego oraz okrucieństwo Piekła i kary dla nieposłusznych wywarły na wiernych towarzyszach Proroka (a.s.) takie wrażenie, że byli oni w stanie widzieć Piekło i Raj okiem niematerialnym, czyli sercem. Zmartwieniem dla nich było to, jak uniknąć czynów sprowadzających do Piekła. Wysłannik Allaha mówi, że droga do Raju jest łatwa dla tych, dla których Allah (SŁT) uczynił ją łatwą. Allah (SŁT) wyposażył nas w wolną wolę i zostawił na początku rozwidlenia drogi. Jedną, prowadzącą do Raju, kroczy grupa ludzi przestrzegających praw boskich, druga zaś – ci, któzy zaciemnili swoją duszę poprzez nieposłuszeństwo.

Prorok (a.s.) dokonał rozróznienia w poziomie zbliżania się do Allaha, wyjaśniając, że na drodze do Raju jedni są bliżsi Allahowi od innych. Spowodowane jest to różnicą stopnia bogobojności między ludźmi. Podstawowym warunkiem zbliżania się do Allaha jest wypełnianie obowiązków. Niektórzy ludzie wybierają dodatkowe środki czczenia Allaha (SŁT), dzięki którym zapewniają sobie ochronę przed pokusami Szatana. Są to, np. post nadobowiązkowy, ofiarowanie sadaki czy odprawianie nadobowiązkowej modlitwy.

Dla człowieka modlitwa to środek do utrzymania kontaktu z Allahem (SŁT). Zaś środkiem ochrony dla wspólnoty wiernych przed pokusami Szatana, których celem jest doprowadzenie do zagłądy wspólnoty monoteistycznej jest dżihad.

Allah (SŁT) przedstawił nam proces prowadzący do nienawiści między ludźmi, który zaczyna się od wyśmiewania, przezywania, podejrzeń, poprzez szpiegowanie, obgadywanie, a kończący się na nienawiści. Głównym narzędziem w tym wszystkim jest język. Milczenie jest jedynym środkiem, by przerwać działanie Szatana w sianiu nienawiści między ludźmi. Dlatego Prorok (a.s.) osiągnięcie sukcesu na drodze do Raju uwzględnił od panowania nad swoim językiem.

Islamic Center

View all contributions by Islamic Center

Similar articles

Zgłoś wydarzenie

Wiesz o czymś ciekawym? Konferencji, książce, wydarzeniu i uważasz, że powinno to się znaleźć na naszej stronie. Napisz do nas! Formularz

Dane teleadresowe

ul. Sobieskiego 10/30
31-136 Kraków
info@islam-krakow.pl
www.islam-krakow.pl
Lider: Aisha
tel: +48 535 586 559

Newsletter

Zostaw swojego maila jeśli chcesz być na bieżąco informowany o wydarzeniach w Centrum Muzułmańskim w Krakowie.