Hadis 20 – prostolinijność

0 28

Hadis 20Dwudziesty Hadis Nałałija

Sufian prosił Proroka (a.s.) by nauczył go słów dużej wagi o Islamie. Wysłannik Allaha (a.s.) podał mu “instrukcję” kroczenia po prostej drodze, na końcu której znajdzie Raj.

Rzekł mu “Powiedz – wierzę w Allaha, a potem bądź prostolinijny”. Taka sama rada zawarta jest w Koranie. Drugi kalif Abu Bakr (niech Allah będzie z niego zadowolony) tłumaczył słowa “a potem stali się prostolinijni” jako całkowite odejście od politeizmu. Ibn Abbas tłumaczył te same słowa mówiąc : “Prostolinijność to bycie cierpliwym w wykonywaniu obowiązków nałożonych na nas przez Allaha”.

Najwyższy stopień prostolinijności zawiera się w prostolinijności serca, w czasie podążania droga monoteizmu, która charakteryzuje się: obawą przed gniewem Allaha (SŁT), okazywaniem szacunku, miłości i poddaniem się Jemu całkowicie. Tego rodzaju prostolinijność została uznana za najwyższy jej stopień z tego względu, że serce jest władcą człowieka. Jeżeli ono jest prostolinijne, to i wszystkie jego uczynki będą praktycznym odzwierciedleniem tego słowa.

Drugi rodzaj prostolinijności – to prostolinijność języka, która wyraża się w opuszczaniu wszelkiego zła wynikającego z obgadywania, kłamstwa, wulgarności.

Islamic Center

View all contributions by Islamic Center

Similar articles

Zgłoś wydarzenie

Wiesz o czymś ciekawym? Konferencji, książce, wydarzeniu i uważasz, że powinno to się znaleźć na naszej stronie. Napisz do nas! Formularz

Dane teleadresowe

ul. Sobieskiego 10/30
31-136 Kraków
info@islam-krakow.pl
www.islam-krakow.pl
Lider: Aisha
tel: +48 535 586 559

Newsletter

Zostaw swojego maila jeśli chcesz być na bieżąco informowany o wydarzeniach w Centrum Muzułmańskim w Krakowie.