Hadis 19 – przeznaczenie

0 87

Hadis 19Dziewiętnasty Hadis Nałałija

“Pamiętaj Allaha…” – znaczy, by pamiętać o Jego zakazach, nakazach, rozkazach, czyli nie popełniać rzeczy zakazanych przez Niego, nie zapominać o Jego nakazach i nie lekceważyć Jego rozkazów.

“…a On o tobie będzie pamiętał…” – oznacza, że każdy, kto pamięta Allaha, to Allah (SŁT) o nim pamięta chroniąc go, wysyłając mu dary, błogosławiąc go, zostawiając go w swojej opiece.

“Zapamiętaj Allaha, a znajdziesz Go naprzeciw siebie” – oznacza, że zawsze pamiętający o Allahu znajdzie Go przy sobie w każdej sytuacji.

“…I dowiesz się, że gdyby cała wspólnota zgromadziła się, żeby dać ci korzyści, to nie otrzymasz ich za wyjątkiem tego, co Allah tobie przeznaczył. I gdyby zgromadzili się, że szkodzić ci w czymś, to nie zaszkodzą ci za wyjątkiem tego co Allah tobie przeznaczył” – oznacza, że człowiek nie doznaje żandych krzywd lub nie otrzymuje żadnych korzyści, jeśli to nie jest mu zapisane w przeznaczeniu. Nawet gdyby do spełnienia tego celu zjednoczyła się cała ludzkość. A to dlatego, że przeznaczenie już zostało zapisane i pióra już zostały podniesione i strony księgi (tzn. przeznaczenia) już wyschły. Co tłumaczy Prorok (pokój z nim) mówiąc: “…Pióra zostały podniesione i strony już suche”.

Wierny powinine zrozumieć, że krzywda czy korzyści są przeznaczone. Czasami ALlah (SŁT) poddaje nas próbom, np. gdy doznajemy biedy czy spotykamy się ze śmiercią bliskiej osoby, czy wówczas będziemy cierpliwi, czy będziemy dziękować Mu za dobro i zło tak jak nam nakazał. Zaś niekeidy Allah (SŁT) poddaje nas próbom obdarzając nas bogactwem, czy wówczas będziemy wdzięczni, czy będziemy właściwie korzystać z majątku. Dlatego powinniśmy za dobro dziękować Allahowi i być Jemu wdzięczni, i gdy spotyka nas krzywda, to prosić o pomoc tylko Allaha.

Islamic Center

View all contributions by Islamic Center

Similar articles

Zgłoś wydarzenie

Wiesz o czymś ciekawym? Konferencji, książce, wydarzeniu i uważasz, że powinno to się znaleźć na naszej stronie. Napisz do nas! Formularz

Dane teleadresowe

ul. Sobieskiego 10/30
31-136 Kraków
info@islam-krakow.pl
www.islam-krakow.pl
Lider: Aisha
tel: +48 535 586 559

Newsletter

Zostaw swojego maila jeśli chcesz być na bieżąco informowany o wydarzeniach w Centrum Muzułmańskim w Krakowie.