Hadis 17 – szczodrobliwość i miłosierdzie

0 12

Hadis 17Siedemnasty Hadis Nałałija

W tym hadisie Prorok (a.s.) zaleca nam wykonywanie wszystkiego w jak najlepszej formie, ze szczodrobliwością. Wymagana jest ona nawet przy zabijaniu, czy to zwierząt, czy to na polu walki w czasie wojny. Ofiara powinna być zarzynana w sposób humanitarny, tak jak opisał Prorok (a.s.) w podanym hadisie. Prorok (a.s.) zabronił ponadto męczenia żywych zwierząt, mówiąc w jednym z hadisów: “Bądźcie litościwi z mieszkańcami ziemi to i będzie z Wami litościwy ten, który mieszka w niebie”. Opisał także, że poprzez humanitarne traktowanie zwierząt można zbliżyć się do Allaha (SŁT), a nawet osiągnąć Raj, tak samo jak poprzez niepotrzebne znęcanie się nad zwierzętami można wejść do Piekła.

Pewnego razu Prorok (a.s.) opowiadał historię człowieka, który szedł przez pustynię i był bardzo spragniony, wtem ujrzał studnię, do której szybko zszedł gasząc pragnienie. Kiedy wyszedł ze studni, ujrzał bardzo spragnionego psa. Zszedł jeszcze raz do studni i w butach przyniósł mu wody. Za ten czyn – jak mówił Posłaniec (a.s.) – otrzymał Raj.

Prorok (a.s.) opowiadał też historię kobiety, która uwięziła kota, sama go nie karmiła i nie pozwoliła samemu szukać pożywienia, aż w końcu zdechł. Za ten czyn otrzymała karę – Piekło.

Islamic Center

View all contributions by Islamic Center

Similar articles

Zgłoś wydarzenie

Wiesz o czymś ciekawym? Konferencji, książce, wydarzeniu i uważasz, że powinno to się znaleźć na naszej stronie. Napisz do nas! Formularz

Dane teleadresowe

ul. Sobieskiego 10/30
31-136 Kraków
info@islam-krakow.pl
www.islam-krakow.pl
Lider: Aisha
tel: +48 535 586 559

Newsletter

Zostaw swojego maila jeśli chcesz być na bieżąco informowany o wydarzeniach w Centrum Muzułmańskim w Krakowie.