Hadis 16 – nerwowość i gniew

0 77

Hadis 16Szesnasty Hadis Nałałija

Nerwowość prowadzi nas do zła. Panowanie nad sobą jest nie tylko sposobem na ochronę społeczeństwa od gniewu będącego wynikiem zdenerwowania. Jest to również sposób, by uchronić nas przed popełnieniem grzechu w stanie silnego wzburzenia. Powodować to może później wyrzuty sumienia, utrate zaufania ludzi do nas i gniew Allaha (SŁT).

Uczony islamski Al Hasan Basri powiedział: “Cztery cechy gdy znajdę u kogoś to uchroni go Allah od Szatana i Piekła: kto panował nad sobą przed pożądaniem, strachem, przyjemnością, gniewem”.

Wyobraźmy sobie człowieka zdenerwowanego: jego kolor twarzy zmienia się, oczy powiększają, żyły – naprężają się, głos – drży. Gotowośc człowieka w takim stanie do posłuszeństwa wobec Szatana jest wielka, a wynik chyba jasny. Szkody wypływające z tego stanu dla społeczeństwa to wzbudzanie nienawiści i kiełkowanie zła, które może doprowadzić do szkody fizycznej, opuszczenia, odczuwania radości z czyjegoś nieszczęścia, stworzenie wrogości między braćmi, zanik więzi między rodzinami. Powstanie wtedy społeczeństwo zdegradowane moralnie. Recepta przeciwdziałającą temu jest powtarzanie słów: “Szukam schronienia u Allaha od Szatana Przeklętego”. Kolejna rada – jeśli się zdenerwujesz, zmień pozycję. Prorok (a.s.) powiedział: “Jeśli któryś z Was się zdenerwuje stojąc, to niech usiądzie, a jeśli to nie pomoże, to niech się położy” lub “jeśli się któryś zdenerwuje, to niech milczy”. Jeszcze inną radą jest zrobienie łudu.

Tylko jeden rodzaj gniewu jest dozwolony i zalecany – gniew dla Allaha (SŁT), za który będziemy wynagrodzeni. Jest to gniew spowodowany tym, że widzimy jak dobro jest opuszczane, obowiązki są lekceważone, zakazy nie są przestrzegane, a granice Allaha przekraczane.

Tagged with: , , , ,
Islamic Center

View all contributions by Islamic Center

Similar articles

Zgłoś wydarzenie

Wiesz o czymś ciekawym? Konferencji, książce, wydarzeniu i uważasz, że powinno to się znaleźć na naszej stronie. Napisz do nas! Formularz

Dane teleadresowe

ul. Sobieskiego 10/30
31-136 Kraków
info@islam-krakow.pl
www.islam-krakow.pl
Lider: Aisha
tel: +48 535 586 559

Newsletter

Zostaw swojego maila jeśli chcesz być na bieżąco informowany o wydarzeniach w Centrum Muzułmańskim w Krakowie.