Hadis 10 – halal

0 33

Hadis 10Dziesiąty Hadis Nałałija

Słowa – ” Allah akceptuje tylko to co dobre” – oznaczają, że Allah (SŁT) akceptuje z naszych uczynków tylko te, które były dobre i wolne od zła, a z naszych wydatków tylko te czyste, tzn. zarobione w sposób prawy (halal). Wartość naszych czynów jest podwyższona, jeżeli żyjemy w sposób jakiego dozwolił Allah (SŁT), czyli halal (jedząc, ubierając się, zarabiając itp.). Natomiast czyny odrzucone są wówczas, gdy żyjemy w sposób haram (niezgodny z nakazami i zakazami Allaha, np. wydawanie pieniędzy na drodze Allaha zarobionych na sprzedaży alkoholu, wiedząc, iż taki sposób zarobku w islamie jest zabroniony).

Prorok (a.s.) wyraził to następująco: ” Allah kazał wiernym to samo co kazał Wysłannikom. Najwyższy (SŁT) oznajmił – ” O Wy Wysłannicy jedzcie dobre rzeczy i czyńcie dobro” oraz ” O Wy którzy wierzycie, jedzcie dobre rzeczy, którymi Was obdarzyłem i bądźcie Allahowi wdzięczni”.

W celu wytłumaczenia sensu tych słów, Wysłannik Allaha (a.s.) na zakończenie dał przykład mężczyzny wznoszącego ręce z prośbą do Allaha, któremu Allah nie spełnia próśb z powodu tego, iż żyje on w sposób zakazany (haram).

Ibn Abbas, wielki uczony muzułmański powiedział: ” Allah nie przyjmie modlitwy od człowieka mającego coś w brzuchu z haram”. Może być to samo w sobie haram, np. spożywanie wieprzowiny, alkoholu albo może stanowić pochodną haram, np. spożywanie bułki, która została kupiona za pieniądze z kradzieży. Cel nie uświęca środków.

Tagged with:
Islamic Center

View all contributions by Islamic Center

Similar articles

Zgłoś wydarzenie

Wiesz o czymś ciekawym? Konferencji, książce, wydarzeniu i uważasz, że powinno to się znaleźć na naszej stronie. Napisz do nas! Formularz

Dane teleadresowe

ul. Sobieskiego 10/30
31-136 Kraków
info@islam-krakow.pl
www.islam-krakow.pl
Lider: Aisha
tel: +48 535 586 559

Newsletter

Zostaw swojego maila jeśli chcesz być na bieżąco informowany o wydarzeniach w Centrum Muzułmańskim w Krakowie.